Вхід | Є промо-код?
Слава Україні!
Слава
Україні!
 
 
 
   
 

Звідки виник термін "русскоязьічное население"?


17:01, 17 січня 2017


Цифра 10% у законі, що позначає російськомовне населення, яке потребує захисту, взялася зі стелі. Так вважає мовознавець, доктор філологічних наук, директор Інституту української мови Павло Гриценко 
Тетяна Трощинська: Переслуховуючи вашу експертизу у Конституційному суді я помітила, що вас представили доктором філософських наук. Я тоді здивувалася, чи може мовну експертизу робити доктор філософських наук? Пізніше з’ясувалося, що то лише помилка.

Павло Гриценко: Такі помилки – не біда, аби ми не робили гірших. Таких помилок, які тягнуть за собою соціальні зміни. Найнеприємніше – це коли ми впродовж новітньої історії України не можемо вирішити питання мови. Мовне питання – це базове питання, адже мова завжди була і залишається фактором державотворення, фактором консолідації та взаєморозуміння соціуму. Ми все ніяк не можемо його розв’язати, виторгувати. Можливо це питання піднімуть, коли будуть вибори. Адже громада, коли вийшла поза межі Конституційного суду, говорила і про такий варіант.  

Тетяна Трощинська: Для вас не секрет, що відео з Конституційного суду переглянуло багато людей і воно викликало активні обговорення у суспільстві. Це свідчить про те, що питання залишається болючим?

Павло Гриценко: Так. Для мене це свідчення того, що наше суспільство відчутно виростає і стає громадянським. Люди небайдужі. Обговорення тривало не тільки у Конституційному суді, адже дуже багато бажаючих туди не потрапило. Також у цій ситуації мене потішило (хоч ситуація дуже непотішна), що люди бачать розв’язання цієї проблеми. Люди чітко говорять: «або наша влада робить правильний висновок із того, що відбувається і, попри свою національність, стає владою українською за сенсом, сутністю і ментальністю…»

Тетяна Трощинська: Тобто, слід, щоб Конституційний Суд прийняв своє рішення? Бо влада – це дуже багато людей.

Павло Гриценко: Я говорю про ту владу, яка може ухвалити рішення і забезпечити його втілення. Плюс влада бізнесменів, які мають гроші. Тобто, всі ці дійові особи мають відчувати свою україноцентричну відповідальність. Ідея, що ми маємо багато націй і про всі дбаємо — це все хитрощі. Навіть коли був ухвалений ганебний антидержавний закон Ківалова-Колесніченка  (закон, у якому проглядалася ідея «розділяй та володорюй» — намагання провести ідею локальних мов, розділення на територіально-мовні утворення),  це була перспектива знищення України. Більшість наших телеглядачів це зрозуміли, адже закон не передбачав нічого для української мови і мов національних меншин, і безліч преференцій для російської. Це ми маємо досі.

Ми маємо низку законів, які могли б дати позитивний ефект, наприклад, Закон України «Про державну службу». Зокрема, держслужбовець не може користуватися недержавною мовою. Якби він виконувався і очільник області тримав це питання на контролі, то ситуація була б іншою.

У нас немає старих російськомовних територій, на яких переважає російськомовне населення.
Тетяна Трощинська: Що ви скажете про 10% на обґрунтування цього закону. Тобто 10% так званого російськомовного населення, яке потребувало захисту. Чи ці цифри кимось доведені?

Павло Гриценко: Цифри взяті зі стелі. В нас є три автори закону – це Кремль, Ківалов і Колесніченко. У нас немає старих російськомовних територій, на яких переважає російськомовне населення. У нас є анклави угорців та румунів на Закарпатті, але це чітко окреслені ареали соціуму, де не потрібно визначати ніякі 10%. Усі ці відсотки – це елементи ФСБ-шної маніпуляції, як, зрештою, і саме поняття «русскоязычное население». Що це таке? Якщо людина говорить українською – це україномовна особа, якщо російською – то російськомовна, англійською — англомовна. Сукупність таких людей – це громада, соціум, населення. Це коли ми говоримо про користування мовою.

Коли йдеться про «російськомовне населення», ми маємо зовсім іншу ситуацію. Коли відчувалося, що Радянський Союз дихає на ладан, тоді зародилася ідея створити зовсім інший тип «Homo Soveticus». Тоді була розроблена фантастична за обсягами, структурою та тонкістю втілення ідея русифікації. Були створені умови, за яких ти міг здобути професію лише відмовившись у процесі освоєння цієї професії від своєї рідної мови. Так поступово насаджувалася та формувалася ця «російськість».

Не біда, що існує російська мова, не біда, що існує російська культура, біда в тому, як нею політично маніпулюють.
Перший етап цієї маніпуляції полягав у тому, що «русскоязычное население» прирівняли до «русских», до «соотечественников», до тих, кого треба захищати. Якщо ж їх треба захищати, то ви, йдучи з Радянського Союзу і створюючи свої нові держави – знайте, що ми у будь-який момент прийдемо і будемо захищати «русскоязычное население», незалежно від того чи це ром, чи це угорець, чи це українець.  Якщо він сказав хоч одне російське слово, то він мусить бути у наших обіймах, де ми його і задушимо. У цьому і полягає маніпуляція!

Ми знаємо, що усі військові акції плануються заздалегідь, тож як починають говорити про посилення захисту «російськомовного населення»  - знай, що тут буде ескалація напруженості, кров і війна.

Існують навіть спеціальні мовні фонди, і як тільки мала розпочатися ситуація на Кавказі, кількість вживання у ЗМІ слова «русскоязычное население» стрибало до небес. Це слово тримає вас у полі напруженості: «русское, русское, русское! Тут Русью пахнет!»

Як починають говорити про посилення захисту «російськомовного населення»  - знай, що тут буде ескалація напруженості, кров і війна.
Тетяна Трощинська: Але не дуже пахне, судячи із карт, які ви наводили у Конституційному суді.

Павло Гриценко: Тут інша ситуація. Коли відбувається масовий наступ на людей за невеликий проміжок часу у нас все ж таки залишається на залишковому рівні ця інформація. Я не думаю, що ми маємо бути такими категоричними до тих, кого називають «ватниками». З одного боку, вони стали жертвами дуже продуманого наступу Росії, а з іншого — небаченої продажності наших політиків та інтелігенції.


Василь Шандро: А чи всюди в Україні хочуть зберегти українськість? Ви сам з Одещини?

Павло Гриценко: Так, у нас там проживає дуже багато різних національностей: болгари, румуни, гагаузи,  російські старообрядці. Я це казав у Конституційному суді і тут скажу. За все своє життя, за історичну пам’ять моїх батьків і дідів жодних випадків на національному підґрунті у цьому вариві різних національностей не було. Це говорить про те, що народ мудрий, здатний домовлятися.

У нас є велика перспектива, після прийняття державоцентричного закону, ми спокійно можемо забезпечити не просто мирне співіснування, а зразкове. Але ніколи цього не буде, якщо домінуватиме лише російська мова.

З боку Росії українська мова заборонялася законами і циркулярами, заборонялася і наша церква. У ХVIII, XIX, і ХХ столітті сюди спрямували росіян із глибинки, щоб вони вчили українців «правильній вимові».

Василь Шандро: Щоразу, коли мовне питання виходить на обговорення у ЗМІ, російськомовне населення лякають, що заборонять їм говорити рідною мовою. У чому була шкода цього закону для людей, які говорять російською мовою?

Павло Гриценко: Жодної шкоди немає. Якщо залишиться цей закон, то ми можемо мати щось на кшталт «українська мова є державною, але разом з тим/але/поруч із нею» все, що буде після коми, повністю перекреслює українську сутність закону.

Хочу звернутися до слухачів. Відкиньмо емоції, вдумаємося у сутність, а сутність така: або ми сьогодні будуємо сильну україноцентричну державу, де буде місце всім, або нас чекає подальша ескалація того конфлікту, що ми маємо у Донецькій та Луганській областях. Шевченко правильно сказав: «Обніміте, брати мої, найменшого брата». Ми здатні обійняти найменшого брата – це наша національна доктрина, яку слід розвивати і далі. А нашим керівникам я бажаю подумати над тим, що ви зробили для того, аби Україна стала україномовною державою. І ви зрозумієте, що багато ви не зробили.

Василь Шандро

Тетяна Трощинська
Гості

Павло Гриценко
Громадське радіо

Текстову версію підготувала Валерія Широкова. Джерело : Громадське радіо

Автор матеріалу:


Пов`язана стаття: Не свій серед чужих, не чужий серед своїх


Українцю, підтримай своїх! Не фінансуй окупанта!

Безліч товарів за найнижчими цінами. Знайдеться все! Пишіть що треба, українською:

 
 
Купити побутову техніку, мобільні телефони, ноутбуки, інструмент, автомобільну техніку і шини в інтернет-магазині Лагуна (можливо в кредит, на виплат) в містах, селищах міського типу та селах: Україна, Крим, Вінниця, Луцьк, Дніпро, Донецьк, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Київ, Кропивницький, Луганськ, Львів, Миколаїв, Одеса, Полтава, Рівне, Суми, Тернопіль, Харків, Херсон, Хмельницький, Черкаси, Чернівці, Чернігів а також в усіх інших населених пунктах України
© laguna.ua, 2003-2018
Український
інтернет-магазин Лагуна
мобільна версія

Види оплат
Кур`єру при отриманні товару, Безготівковий розрахунок, Кредит, На виплат
Код партнера магазину Лагуна:

Пароль:

Реєстрація
Спитайте в того, хто порекомендував наш магазин. В нього є промо-код, після вводу якого ви отримаєте знижку!
 • IBP PowerCom Back BNT 600A 600VA 360Vt
 • Naushniki A4Tech HS 23 naushnikimikrofon
 • IBP Powercom BNT 1000AP USB Schuko BNT 1000APU S
 • Mysh A4Tech XL 747H USB Pauk brown mouse Black
 • DDR III 4Gb Kingston KVR16N11S8 4 1600MHz
 • Kronshteyn Tecro Nano 6 black Diagonal 15 37 VESA m
 • Materinskaya plata Asus H81I PLUS s1150 H81 2 DDR3 1600 VC
 • Disk CD R Verbatim 700Mb 52x Cake box 25sht Extra 43432
 • IP kamera Axis M3005 V 1 2 7
 • Obektiv Sony 18 250mm f 3 5 6 3 DSLRA100 SAL18250 AE
 • Laminator Royal Sovereign RSH 380S 20183
 • Fotoapparat Canon PowerShot A1100 IS Pink 12 1 Mp LCD 2 5
 • Pnevmaticheskaja vintovka Cometa 100 100450 4 5 mm svintsovie puli
 • Sumka podsedelnaya Lezyne POD CADDY QR S seryy chernyy 4712805
 • Skaner shtrih koda Argox Z 6010 PS 2 Laser 9139 stacionarnyy
 • Mysh Maxxtro Mc 401 B USB sinyaya
 • Vytyazhka TEKA DBB 60 inox 40460400
 • Veb kamera Gembird CAM100U USB 2 0 siniy cvet
 • Denezhnyy yaschik HPC System HPC 13S 2P Wh Kolichestvo otdeleniy dlya
 • Trimer elektrichniy Sadko ETR 600
 • VoIP shlyuz D Link DVG N5402G 2S 2xFXS 1x1GE SFP Combo WAN 1xUSB
 • Printer chekov Bixolon SRP 350III USB termopechat 250 mm s USB
 • Kartridzh PrintPro dlya HP Q5949A LJ 1160 1320 PP HQ5949
 • Toner PATRON BROTHER HL 2130 2132 PN BHL2130
 • Sumka dlya noutbuka Continent 15 6quot CC 075 Bordo krasnyy
 • Kommutator HPE 1820 24G PoE Smart Switch 12xGE 12xGE PoE 2xGE SFP
 • Vytyazhka ELEYUS Solo Country 1000 LED SMD 60 N
 • Batareya universalnaya ZMI powerbank 5000mAh White QB805 2827353
 • Transformer Dinobots Stegozavr 30 sm SB375
 • Zhestkiy disk 3 5quot 10TB Seagate ST10000VX0004 7200 ob min 256
 • Nabor dlya tvorchestva Crayola Melki belye i cvetnye s gubkoy 98268
 • Kreplenie na grud Xiaomi Yi Chest Mount
 • Blok pitaniya dlya planshetov zaryadnoe ustroystvo PowerPlant 2
 • Elka h 2 70 m Alpiyskaya v dvuh yaschikah 4820079034401
 • Multitul Ganzo G112 Tip karmannyy kolichestvo instrumentov 10
 • Fonar Nitecore P20 2370 16 68
 • Figurka MelissaampDoug Ferma MD19279 Tip drugoe seriya World